Гешев получил заплашително писмо: Шофьорът се казва Йордан

6

С лед близо 14-часово заседание Пленумът на Висшия съдебен съвет реши да продължи обсъждането на казуса с главния прокурор Иван Гешев в понеделник, предаде БГНЕС.

Самият Гешев поиска следващото заседание да се проведе следващият четвъртък, за да има достатъчно време да се запозане с материалите, които са му предоставени днес, и да подготви становище, но искането му не беше уважено.

През днешния ден Пленумът на ВСС реши да оттегли първото предложение за отстраняването от длъжност на Гешев. Това стана с гласовете на седемнадесет души, а трима бяха „против“. Първото искане за отстраняването на Гешев беше внесено на 12 май от шестима членове на Прокурорската колегия – Гергана Мутафова, Светлана Бошнакова, Йордан Стоев, Огнян Дамянов, Георги Кузманов и Калина Чапкънов.

След това ВСС започна разглеждането на второто искане за отстраняване от длъжност на главният прокурор Иван Гешев.

„Със сигурност между 1-14 май не съм се виждал с Иван Гешев, може би сме имали 1-2 телефонни разговора и те са комуникация докато той не беше в България. Със сигурност на 14 май проведохме разговор и тогава ми сподели, че от 1 май не е спал най-вече заради шока на взрива срещу автомобила, с който той се е превозвал“.

Това заяви заместник-директорът на Националната следствена служба (НСлС) Ясен Тодоров по време на изслушването му във Висшия съдебен съвет.

„Г-н Гешев беше в състояние на човек, който е опрян до стената“, посочи Ясен Тодоров.

Гешев внесе в НС последната част от материалите по делото „Барселонагейт“

Изслушването на Тодоров бе по искане на Иван Гешев, който обясни, че колегата му може да даде информация „във връзка с проведена среща между мен и него на 14 май, деня преди пресконференцията, в дома, в който живея, след срещата с Йордан Стоев, с оглед на това как съм му пресъздал емоционалното ми състояние във връзка със ситуацията с атентата срещу мен ( от 1 май 2023 г.)“ и след получаването на писмо, при пристигането си в САЩ, което той определя като заплашително.

След като Пленумът на ВСС изгледа 37-минутния запис от пресконференцията от 15 май, в която Гешев използва израза „политически боклук“, за да може да се види какво е било неговото емоционално състояние, се премина към изслушвания на Ясен Тодоров, заместник-директор на НСлС, директора на НСлС Борислав Сарафов, и Марчела Панталеева, старши експерт Дирекция „Публична комуникацията“ към администрацията на главния прокурор.

Обрат! ВСС прекрати процедурата по първото предложение за освобождаването на Гешев

БТА припомня, че на пресконференцията от 15 май Иван Гешев съобщи, че пристигайки от САЩ, е бил поканен до 10 часа да си подаде оставката чрез послание, в което се споменава семейството му, и че ако не го направи, „някой ще натисне копчето Enter“. Той посочи, че посланието е било неподписано и може да предполага кой е подателят му – „когато се убедя от кой е и съм сигурен дали е приближен до някоя политическа партия, примерно ГЕРБ или някоя друга, ще ви уведомя“.

Ясен Тодоров добави, че по време на срещата им, Гешев се е държал по-различно от обикновено, бил е разпилян и хаотичен.

По думите на Тодоров главният прокурор му е казал, че няма избор и е опрян до стената, както и че „след като се опитаха да ме убият, докато съм главен прокурор, няма никакви гаранции какво ще се случи с мен, докато съм сам на улицата“, както и със семейството му.

Също така, според Тодоров, Гешев му е казал по време на срещата от 14 май, че няма да подава оставка и че иска да спечели време, за да може да свърши работата, за която е избран на поста, а и защото се притеснява от репресивни действия към магистрати, считащи се за близки до него.

„Сутринта на 15 май около 8:20 часа получих есемес в чат група, която е на главен прокурор и зам.-главни прокурори. Той гласеше, че всички заместник-главни прокурори се събират на оперативка с главния прокурор Иван Гешев в 9 часа. В 9:00 бях пред кабинета на Гешев, където точно в този час с останалите зам.-главни прокурори влязохме вътре. Той ни посрещна и посочи кой къде да седне, аз трябваше да седна отсреща, като отстрани до мен не трябваше да сяда никой. Седнахме всеки на посоченото място, след което той каза, че ще пусне един запис, който е направен на Йордан Стоев, посетил го предишния ден в дома му. Уточни, че има над 150 такива записа, и пусна този запис. Записа го слушах 3-4 минути, след което станах, казах че не желая да слушам повече, и излязох. След този момент не съм се чувал с Гешев повече, не съм го и виждал до днес“.

Това заяви директорът на НСлС Борислав Сарафов по време на изслушването му във ВСС.

„Емоционалното състояние на Гешев беше с негативизъм към мен, настроен, с негативно отношение, което личеше още от самото посрещане и влизането ми в неговия кабинет, когато ми показа къде да седна“, добави Сарафов.

Той е категоричен, че до ден днешен няма комуникация с Гешев, изключен е и от чата групата на главния прокурор и зам.-главните прокурори.

Пленумът на ВСС не подкрепи направеното доказателствено искане на главния прокурор Иван Гешев да изслушат неговите заместници – Пламена Цветанова и Десислава Пиронова. Впоследствие Гешев предложи да изслушат другият му заместник Даниела Машева, защото по думите му директорът на НСлС Борислав Сарафов е представил неправилна информация за събитията, както и за емоционалното му състояние.

„От 2 до 6 май придружавах главния прокурор на командировка в Турция, а след това в САЩ. Бих могла да кажа, че както аз, така и моите колеги, имаме преки наблюдения не само върху изявите на Гешев, неговата устойчивост или характер или емоционалност, но също така и върху тази на Борислав Сарафов, Ясен Тодоров и на всички други магистрати. В тази връзка мога да кажа категорично, че разлика в поведението и в спокойствието на Гешев имаше със сигурност. На първо място беше притеснен, може би малко объркан, тъй като ситуацията в България беше доста интензивна през цялото това време“.

Това заяви Марчела Панталеева, старши експерт в Дирекция „Публична комуникация“ към администрацията на главния прокурор по време на изслушването си във ВСС.

„Посещението му в Турция беше непосредствено след опита за атентат. В Турция не знаеше какво се случва, напрежението в България беше такова, че се изискваше той да следи кой в какво го обвинява, и наистина той беше неконцентриран в работата, която трябваше да изпълнява в там“, добави Панталеева.

„Напрежението в САЩ ескалираше с всеки изминал ден поради многото събития, които се случиха тук по време на посещението в САЩ. Всичко това се наслагваше, и върхова точка беше получаването на писмото на 13 май на аерогарата. Има изключително голяма разлика в неговото поведение и в цялото усещане за неговото присъствие“, посочи тя и уточни, че работи малко над три години в комуникационния екип на прокуратурата.

Поради това, че тя е била с Гешев, когато е получил заплашително писмо, тя коментира: „След като съм прочела писмото и го видях скъсано, не знам какво се е случило с него. Не съм го вземала аз, още по-малко да го лепя, съединявам, или каквото и да е било“, обясни тя и уточни, че пресконференцията на 15 май е била направена по инициатива на главния прокурор. По думите й шофьорът на прокуратурата, който е предал писмото, го е дал вътре в залата на правителствения терминал.

„Нищо не са говорили, подаде му плика и си тръгна от залата“, допълни тя. Панталеева първо каза, че Гешев е крещял, като е прочел писмото, но после се поправи и каза, че е „повишил тон“.

„Трябваше да пътувам за САЩ, мисля, че беше петък, 5 май. Попадайки на Летище Истанбул констатирах, че съм взел единия си международен дипломатически паспорт, но визата ми за САЩ беше в продупчен друг паспорт, който бях забравил в България. Това наложи да сменя полета си от петък в събота“.

Това пък заяви главният прокурор Иван Гешев по време на заседанието във ВСС, което го изслушва по искане за отстраняването му.

„Същото наложи през това време служител на прокуратурата с ключар, понеже нямаше никой от семейството вкъщи, да отиде разбие вратата и да вземе паспорта с визата. Съответно екипът, който се сменяше в Истанбул, дойдоха и ми донесоха паспорта от петък в събота. Но предвид обстоятелството, че като се прибирах нямах ключ, помолих на аерогарата да дойде шофьор на прокуратурата, който да ми донесе ключ да се прибера вкъщи. Между другото ми изпратиха снимки докато бях в Истанбул как ми разбиват вратата, беше много смешно“, добави Гешев.

Главният прокурор каза, че шофьорът е към ВКС и обстоятелствата са обект на изясняване, като той вече е дал обяснения.

„Шофьорът се казва Йордан, а фамилията е възможно да е Йорданов. Сега дали е Йорданов фамилията, вероятно е Йорданов. Предвид това обстоятелство, той ми донесе това писмо, и ми даде обяснение как го е получил“, каза Гешев и уточни, че тези обяснения ги е дал в хода на досъдебното производство.

Източник: vesti.bg