П овече от 100 души са загинали след разрушаването на язовир Нова Каховка в Херсон по-рано този месец, според актуална информация от сряда от Генералния щаб на въоръжените сили на Украйна. Поне 60 тела са открити само в събота и неделя, предава Си Ен Ен.
Разрушаването на язовир „Каховка” е една от най-големите индустриални и екологични катастрофи в Европа от десетилетия. Водата унищожи цели селища, наводни земеделски земи, лиши десетки хиляди хора от енергия и чиста вода и причини огромни екологични щети.
Украйна и Русия взаимно се обвиняват за разрушаването на язовирната стена. Руските медии обявиха, че на 6 юни украинската армия е обстреляла стената и след това е започнало неконтролируемо изпускане на вода.
ООН: Русия екзекутира 77 цивилни в Украйна без съд
Само че няма никакви доказателства, потвърждаващи това твърдение. Наистина украинците са обстрелвали пътя, преминаващ по язовирната стена в миналото. Няма обаче данни за украински обстрел на въпросната дата.
Районът на язовирната стена се контролира от руската армия, така че всякакво независимо разследване към момента е невъзможно.
Все пак има косвени данни, че разрушаването на стената е наредено от Москва. На първо място Украйна не разполага с ракети, способни да сринат масивната железобетонна конструкция.
ООН предупреди за „Каховка“: Само началото на последиците
Основният въпрос обаче е кой има полза, тоест мотив за разрушаването на язовирната стена.
Наистина придошлите води заляха руските позиции на левия бряг на река Днепър. Но на практика стихията направи тези защитни съоръжения безпредметни, превръщайки района в тресавище, през което не е възможно преминаването на тежка военна техника.
В резултат на наводнението, предизвикано от разрушаването на язовирната стена, дължината на фронта, който армията на Русия трябва да защитава срещу украинската контраофанзива намаля с близо една трета.
Най-лошият сценарий за наводнението в Украйна
Вероятно както наводненият район, така и изпразненият басейн на язовир „Каховка” ще останат непроходими за танкове и друга бронирана техника в продължение на месеци. Така целият ляв фланг на руската армия изведнъж получи надеждна защита срещу всякакви мащабни настъпателни действия от украинска страна.
Но докато краткосрочните ползи за Русия са безспорни, същото важи и за дългосрочните вреди от разрушаването на язовира.
Самото наводнение унищожи редица местни екосистеми и превърна в необитаеми множество населени места.
Мрежата от канали, захранвана от водата в язовира, позволяваше индустриалното земеделие в Крим, Херсонска и Запорожка области, чиито сух климат иначе предполага оцеляването само на степна растителност.
Повече от 700 000 души, повечето живеещи в украинските територии, окупирани от Русия, са заплашени да останат без препитание и питейна вода в доскоро един от най-проспериращите земеделски райони в света.
Разрушаването на язовирната стена е военно престъпление според допълнителните текстове на Женевската конвенция, ратифицирани от СССР, но през 2019 г. официално денонсирани от руския президент Владимир Путин.
Всъщност станалото има исторически прецедент. През 1941 г. съветската армия взривява язовир на река Днепър, за да блокира настъплението на германските войски. Вероятно хиляди украинци са загинали в последвалите наводнения.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
Източник: vesti.bg