
България е на водещо място по брой деца, които пушат конвенционални или електронни цигари, вейпове, според проучване на Световната здравна организация. Още по-притеснително обаче е, че те вече се предлагат опаковани като играчки, като устройства за пушене с течности, приличат на анимационни герои и часовници. В България те са забранени за продажба.
25 на сто от учениците пушат, а първата цигара са запалили още докато си били 5-6 клас, показва анкета сред русенските ученици, направена по инициативата „НЕзависими от зависимости“.
– Смятам, че е начин да се впишеш. Повечето ученици смятат, че това ще накара техните съученици да ги харесват повече и да се чувстват като част от общност.
– Модерно е да се пуши. Моите съученици може би около 40% от тях употребяват никотинови изделия, различни, цигари – обикновените, сега са модерни електронните цигари, вейпове…
И освен че всяко четвърто дете на възраст между 11 и 17 години е пушило или пуши някакъв вид никотинови изделия, тревожен е фактът, че 6% от анкетираните родители са склонни да приемат това.
Таня Тончева – гл. експерт в РЗИ – Русе: „Казват, че са готови да купят на децата си електронни цигари за пушене с цел да ги накарат да не мислят за по-сериозни вещества. Но веднъж като се започне с едно вещество, след това децата проявяват интерес, съвсем естествен интерес и към другите вещества.“
Специалистите припомнят, че дългогодишното тютюнопушене може да доведе до редица заболявания, най-често на дихателната и на сърдечно-съдовата система.
Таня Тончева – гл. експерт в РЗИ – Русе: „Никотинът изгражда много устойчива зависимост… Много е трудно един човек да се откаже, особено ако е пропушил в детските си години.“
Затова специалистите препоръчват на децата да се намират различни занимания извън училище, да им се създават здравословни навици и да спортуват активно.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News
Източник: bntnews.bg