Р ъководителят на външната политика на ЕС Жозеп Борел заяви, че предложението на Китай за разрешаване на войната в Украйна е „интересно“, но не е пълноценен план, който да доведе до мир.
„Това не е мирен план, а документ с позиция, в който Китай е събрал всички свои позиции, изразени от самото начало“, каза Борел в ООН, цитиран от АФП.
Колко близо е решителният момент във войната в Украйна
„В него има интересни съображения относно използването на ядрени оръжия, размяната на затворници, зърното“, каза Борел пред репортери преди заседанието на Съвета за сигурност на ООН, на което се отбелязва първата годишнина от нахлуването на Русия. „Той има интересна конфигурация, в която човек може да се съгласи. Но за да бъде план, той трябва да бъде операционализиран“, каза Борел. „От моя гледна точка, за да бъде надежден, Китай трябва да отиде и в Киев“, подчерта той.
БГНЕС припомня, че днес, когато се навърши една година от руската инвазия, Китай публикува нов документ, в която излага позицията си по конфликта в Украйна. Документът от 12 точки в по-голямата си част повтаря съществуващата позиция на Пекин по конфликта, като същевременно представя Китай като неутрална държава и призовава двете страни да започнат мирни преговори.
Но претенциите на Пекин за неутралност бяха поставени под въпрос от Съединените щати и други украински съюзници, като само няколко седмици преди инвазията Русия и Китай определиха двустранните си отношения като „без ограничения“.
Първата точка на документа гласи, че „суверенитетът, независимостта и териториалната цялост на всички държави трябва да бъдат ефективно зачитани“. Пекин призовава също Русия и Украйна да започнат мирни преговори, като заяви, че „диалогът и преговорите са единственото жизнеспособно решение“. Документът отхвърля заплахата и използването на атомни оръжия, като заявява, че „трябва да се предотврати разпространението на ядрени оръжия и да се избегне ядрена криза“. В него се добавя, че и двете страни трябва „стриктно да спазват международното хуманитарно право и да избягват нападения срещу цивилни граждани или граждански обекти“. В документа с позиция се казва, че всички страни трябва да „изоставят манталитета на Студената война“, който е постоянен призив на китайската дипломация.
Публикуваният документ критикува също така едностранните санкции, наложени на Русия от западните сили, като твърди, че те „не могат да решат въпроса, а само създават нови проблеми“.
Някои точки се отнасят до защитата на световната икономика от широкообхватното въздействие на войната.
Китай призова всички страни да спазват Черноморската сделка за зърно, която позволява непрекъснат превоз на жизненоважни стоки, необходими за облекчаване на продължаващата световна продоволствена криза.
В друга точка се призовава за „запазване на стабилността на промишлените вериги и веригите за доставки“ и се настоява всички страни да се „противопоставят на използването на световната икономика като инструмент или оръжие за политически цели“.
Източник: vesti.bg